+48 602 612 866

biuro@welcometoenglish.pl

  • Polski
  • English
 • FCE czy TOEFL? Czym to się różni?

  Coraz więcej uczniów i studentów myśli o studiowaniu za granicą. Jednak w tym celu niezbędne jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Jest ich kilka: FCE, CAE i CPE, a także IELTS oraz TOEFL. Dziś przybliżę wam podobieństwa i różnice między nimi.

  id-100232055

  Najpopularniejszy w Polsce jest egzamin FCE. Podchodzi do niego wielu młodych ludzi, jednak to nie jedyna droga potwierdzania swojej wiedzy. FCE, CAE i CPE to egzaminy z kolejnych stopni znajomości języka wydawane przez Cambridge Language Assessment przy Uniwersytecie Cambride. Egzaminy te potwierdzają wiedzę kolejno na stopniach B2, C1 i C2. Można je zdawać w centrach egzaminacyjnych w całej Polsce, a sesje egzaminacyjne organizowane są kilka razy do roku. W zależności od poziomu koszt egzaminu to od 500 do 650 zł, a egzamin można zdawać w formie papierowej lub na komputerze. Więcej o strukturze FCE można przeczytać tutaj. Co ważne, egzaminy Cambidge potwierdzają znajomość języka dożywotnio, co jest bardzo przydatne z punktu widzenia pracodawców, jednak aby go zdać należy osiągnąć 70% punktów możliwych do zdobycia.

  TOEFL to egzamin amerykański, wymagany do studiowania na większości uczeni w USA. Jego wynik ważny jest przez 2 lata, jednak nie można go nie zdać. Niezależnie od uzyskanego wyniku, kandydat dostaje dyplom z informacją o punktacji oraz o poziomie znajomości języka na jaki ten wynik go kwalifikuje. Egzamin można zdawać w kilku centrach egzaminacyjnych w Polsce, a jego koszt to 245 dolarów. Egzamin zdaje się na komputerach, jednak sesje egzaminacyjne odbywają się częściej niż w przypadku FCE. Egzamin jest przydatny w przypadku starania się o wizę studencką do USA oraz o studiowanie w Stanach. Ze względu na szybki upływ jego ważności, niezbyt przydaje się w staraniu o pracę.

  id-100281207

  IELTS to egzamin organizowany przez British Council. Zdawać można go kilkanaście razy w roku w centrach British Council, a jego koszt to ok. 700zł. Jego zasady są bardzo zbliżone do TOEFL, a wyniki są ważne przez 2 lata po zaliczeniu. W Europie jest on bardziej rozpoznawalny niż TOEFL i pomaga dostać się na studia czy praktyki zagraniczne. Nie można go nie zdać, wynik poświadcza znajomość języka na określonym poziomie, a każdy zdający otrzymuje dyplom.

 • Tymczasem na Naszym blogu

  • Każdy może być Odkrywcą!
   Jak już wiecie od września korzystam z podręczników National Geographic learning, które są bardzo ciekawe, kolorowe i mają pewien gadżet, który świetnie dopełnia „odkrywczej” natury tych książek....
  • FCE czy TOEFL? Czym to się różni?
   Coraz więcej uczniów i studentów myśli o studiowaniu za granicą. Jednak w tym celu niezbędne jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Jest ich kilka: FCE, CAE i CPE, a także IELTS oraz TOEFL. Dziś ...
 • Zapisy na zajęcia językowe

  ilość miejsc ograniczona

 • Szkoła językowa WELCOME TO ENGLISH Mysłowice