+48 602 612 866

biuro@welcometoenglish.pl

    • Polski
    • English
  • Jak mądrze wybierać zabawki dla dzieci?

    Masz dziecko i chcesz, żeby zabawki oprócz zajęcia czasu czegoś je nauczyły? A może jesteś wujkiem, babcią lub chrzestnym i zależy Ci na jak najlepszym rozwoju dziecka? Przeczytaj mój krótki poradnik, a dowiesz się no co zwracać uwagę przy doborze zabawek dla dziecka.

    Dostosowanie do wieku

    To bardzo ważny element. Producenci mają obowiązek opisywania zabawek, ze względu na ich rozmiary i możliwość ewentualnego zjedzenia czy wsadzenia sobie do nosa. To oczywiście ważne, ale nie zapominaj, że klocki nie każdemu trzylatkowi przypadną do gustu. Jeżeli kupisz przedszkolakowi super kolejkę elektryczną to możesz być pewny że złoży ją tata, a później nie pozwoli maluchowi się zbliżyć, żeby nie zniszczył.

    Poziom rozwoju dziecka

    Pamiętaj, dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie. Istnieją trzylatki, które samodzielnie układają puzzle z 60 elementów, ale istnieją też sześciolatki, które tego nie potrafią. Jeżeli jesteś osobą bliską dziecku będziesz w stanie samodzielnie ocenić czy dana zabawka już jest dla niego odpowiednia. Zabawka, zwłaszcza jeśli jest prezentem, powinna sprawić dziecku przyjemność. Nie należy kupować zabawek, które będą zbyt trudne w nadziei że do nich dorośnie. Taka zabawka wyląduje na szafce, później na strychu, a w końcu w koszu. Dziecko raczej do niej nie wróci, a dodatkowo jeśli się zrazi, może już nigdy nie sięgnąć po tego typu zabawkę, np. puzzle. Jeżeli nie jesteś pewien czy to co wybrałeś będzie dobre zawsze możesz zapytać rodziców dziecka, znają je najlepiej, będą wiedzieli czy potrafi już na przykład nawlekać koraliki. Dla rodziców nieocenionym źródłem wiedzy na ten temat mogą być nauczyciele. Panie w przedszkolu obserwują wasze dziecko przez wiele godzin każdego dnia, a dodatkowo znają się na rozwoju dzieci.

    ID-100217881

    Czego ma się nauczyć?

    To bardzo ważne pytanie. Istnieją bowiem gry i zabawki rozwijające sprawności ruchowe (skakanka, rower), artystyczne (farby, zestawy malarza, koraliki do nawlekania), zdolność logicznego myślenia (statki, szachy), czy uczące konkretnych sprawności: matematycznych, ortografii czy języków obcych. Gra może być doskonałą metodą żeby pokazać dziecku coś nowego, nauczyć pewnych umiejętności. Dla dzieci mających problemy z ortografią, gry z ćwiczeniami będą świetnym prezentem. Dopilnuj tylko żeby nie dostało na urodziny pięciu gier uczących tego samego. Gry do nauki języków nie zaszkodzą. Nawet memory z obrazkami nauczy dziecko kilku nowych słówek.

    Dla chłopca czy dla dziewczynki

    Istnieją zabawki uniwersalne, jak klocki. Nieśmiertelne, dla każdego, mogą się nimi bawić całe grupy lub każdy w pojedynkę, pięciolatki i piętnastolatki. Większość gier jest uniwersalna, zwłaszcza jeśli są pomyślane dla wielu graczy. Inaczej jest w przypadku zabawek. Dziewczynka nie ucieszy się z Porsche w wersji 1:100, a chłopiec na komunię raczej nie marzy o zestawie Barbie. Istnieją oczywiście wyjątki, dlatego najlepiej dowiedzieć się od rodziców czym dziecko się interesuje, co akurat je ucieszy. Pamiętaj, aby regularnie aktualizować te informacje. Większość dzieci przechodzi przez fazę dinozaurów, ale kiedy ta faza minie, T-Rex wyląduje w koszu na nieulubione zabawki już dzień po przyjęciu urodzinowym.

     Rower to też zabawka

    Wiele osób rozgranicza sprzęty sportowe od zabawek. Jest to jednak błąd. Dzieci uwielbiają zabawy na dworze. Rower, hulajnoga czy piaskownica to świetny pomysł. Nawet tak proste zabawki rozwijają maluchy. Popularne w ostatnich latach rowery biegowe są zdrowsze niż chodziki dla dziecięcych bioderek, rozwijają równowagę i mięśnie nóg. W piaskownicy dziecko spędza czas na dworze i rozwija wyobraźnię budując zamki z piasku. W czasach otyłych przedszkolaków żadna zabawka prowadząca do aktywności fizycznej dzieci nie jest zła.

    ID-100182645

    „Mądre” gry

    Producenci i sprzedawcy kuszą sloganami „uczy”, „bawi”, „rozwija”, jednak czy to zawsze prawda? Czy koniecznie trzeba wydać 200zł na grę, aby wychować geniusza? Niekoniecznie! Każda zabawka w jakiś sposób rozwija dziecko, puzzle uczą logicznego myślenia, lalki zachowań prospołecznych, klocki myślenia przestrzennego, a farbki rozwijają wyobraźnię. Wiele gier reklamowanych jako genialne, zawiera pytania na które nie potrafią odpowiedzieć dorośli. Osobiście spotkałam się z grą dla dzieci dotyczącą zdrowia, w której pytania dotyczyły trombocytów i dyfterytu. Pomijając, że dziecko nie ma takiej wiedzy, można sobie samemu narobić wstydu grając z dzieckiem w taką grę.

     Czy to musi tyle kosztować?

    Oczywiście, że nie! Wiele gier ma swoje tańsze zamienniki. Jeżeli twój chrześniak chce dostać Jengę®, kup mu polską Wieżę®. Wpierasz rodzimą gospodarkę, oszczędzasz (czasem nawet kilkadziesiąt złotych), a dziecko po otwarciu pudełka orientuje się, że nie ma znacznej różnicy. Większość z nas grała w Eurobusiness® zamiast Monopoly®, i w tańsze Solo®, które zastępowało drogie Uno®. Zabawa równie udana, a za mniejsze pieniądze. Dodatkowo, może twoje dziecko zrozumie, że nie wszystko musi być oryginalne i z telewizyjnej reklamy, żeby było fajne.

     Gry i zabawy które rozwijają logiczne myślenie

    Logiczne myślenie to podwalina szkolnych sukcesów każdego dziecka. Dziecko może nie umieć czytać idąc do szkoły, ale dobrze, żeby umiało myśleć. Dla każdego dziecka dobre są puzzle. Dla malucha drewniane lub piankowe, później wielkie z 30 elementów, a z czasem z coraz większą ilością elementów. Podobnie klocki. Oryginalne Lego® czy nie, każde klocki rozwijają zdolności logicznego i przestrzennego myślenia.

     Zabawki dla małych twórców

    Większość dzieci lubi malować, lepić z plasteliny, masy solnej i brudzić się. Poza standardowymi farbami, mazakami, podanymi nieraz w firmie palet, domków i innych interesujących obiektów, istnieje mnóstwo zabawek dla małych artystów. Zdarza się, że rodzice nie są szczęśliwi z powodu wtartej w wykładziny ciastoliny, jednak taka zabawa rozwija dłonie dzieci. Nikt nie obiecywał, że bycie rodzicem będzie czyste. Malowanie palcami na wielkich arkuszach papieru jest super frajdą.

     Przede wszystkim interesująca

    Najważniejsze w doborze zabawek, jest wzbudzenie zainteresowania dziecka! Rodzice, dziadkowie, wujkowie i ciocie wiedzą czym dziecko się interesuje. Kupując dziecku kolorowanki kup takie, które zawierają jego ulubionych bohaterów (księżniczki, auta, dinozaury). Pamiętaj, że zainteresowania przedszkolaka zmieniają się jak w kalejdoskopie i musisz być na bieżąco.

     ID-10066088

    Kupując zabawki dla dziecka pamiętaj, że niewiele jest złych zabawek. Bywają zabawki nietrafione, źle dobrane do wieku, rozwoju dziecka i jego zainteresowań. Jednak nawet najprostsze rozwiązania mogą sprawić dziecku mnóstwo frajdy. Nie trzeba wydawać majątku na gry reklamowane w telewizji, wystarczy skakanka i farby, aby uszczęśliwić malucha. Staraj się jednak zawsze dobierać zabawki świadomie.

     

    photos by: freedigitalphotos.net

  • Tymczasem na Naszym blogu

    • Każdy może być Odkrywcą!
      Jak już wiecie od września korzystam z podręczników National Geographic learning, które są bardzo ciekawe, kolorowe i mają pewien gadżet, który świetnie dopełnia „odkrywczej” natury tych książek....
    • FCE czy TOEFL? Czym to się różni?
      Coraz więcej uczniów i studentów myśli o studiowaniu za granicą. Jednak w tym celu niezbędne jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Jest ich kilka: FCE, CAE i CPE, a także IELTS oraz TOEFL. Dziś ...
  • Zapisy na zajęcia językowe

    ilość miejsc ograniczona

  • Szkoła językowa WELCOME TO ENGLISH Mysłowice